Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Bogolán minták rejtelmei

Bogolán minták rejtelmei

Mi az a bogolán vagy bogolánfini?

Mi is a bogolán?
 
A Bògòlanfini vagy bogolan (bambara: bɔgɔlanfini; „sárszövet”) egy kézzel készített mali pamutszövet, amelyet hagyományosan fermentált iszappal festenek.
Fontos helyet foglal el a hagyományos mali kultúrában, és az utóbbi időben a mali kulturális identitás szimbólumává vált. A ruhát világszerte exportálják divat, képzőművészeti és dekorációs célokra.
Napjainkban a bògòlanfini gyártásának központja és a legjobb minőségű ruha forrása San városa. Hagyományosan a bògòlanfini előállítását férfiak szőtték, a nők pedig befestették. A keskeny szövőszékeken körülbelül 15 cm széles pamutszövet csíkokat szőnek és varrnak körülbelül 1 x 5 m hosszú kendővé.
Amikor két éve Maliban jártam, Bamako utcáin is találkoztunk a házak fal tövében szövő férfival, aki vastag,festett pamutfonalból szőtte a 9-10 cm széles csíkokat,amit aztán összevarrt kézzel, hogy megkapja a 2-3 m hosszú és 150-160 cm széles szövetdarabot.
A bogolán szövet festése: A kelmét a n'gallama fa pépesített és főtt vagy áztatott leveleiből készült festékfürdőbe áztatják.Egy sárgás színt kap, majd miután a napon megszáradt, fém- vagy fadarabbal különböző szimbólumokat festenek rá.
A bonyolult motívumok körvonalazására gondosan és többször felvitt festék egy speciális iszap, amelyet folyómedrekből gyűjtenek össze, és akár egy évig is erjesztenek agyagedényben.
Az iszap és a festett ruha közötti kémiai reakciónak köszönhetően a barna szín az iszap lemosása után is megmarad. Végül a sárga n'gallama festéket eltávolítják a szövet festetlen részeiről szappannal vagy fehérítővel, és fehérre festik őket.
Hosszabb használat után a nagyon sötétbarna szín a barna gazdag tónusaivá változtatja, míg az anyag festetlen alja megőrzi halvány rozsda színét.
Mopti és Djenné környékén egy egyszerűbb módszert alkalmaznak az alacsonyabb képzettségűnek tartott művészek. A kendőt wolo oldatban sárgára festették, a Terminalia avicennoides leveleiből készítik, majd fekete mintákkal festették át.
A sárgát vagy eltávolítják, ami éles fekete-fehér mintát eredményez, vagy M'Peku (Lannea velutina) kérgéből származó oldattal mélynarancsra festik.
A hagyományos mali kultúrában a bògòlanfinit a vadászok viselik, álcázásként, rituális védelemként és státuszjelvényként szolgál. A nőket bògòlanfinibe csomagolják felnőtté válásuk után (amely magában foglalja a nemi szervek vágását is) és közvetlenül a szülés után, mivel a kendőről úgy tartják, hogy képes elnyelni az ilyen körülmények között felszabaduló veszélyes erőket.
A Bògòlanfini minták gazdag kulturális jelentőséggel bírnak, történelmi eseményekre (például egy mali harcos és a franciák híres csatájára), krokodilokra (amelyek jelentősek a bambara mitológiában) vagy más tárgyakra, mitológiai fogalmakra vagy közmondásokra utalnak.
Körülbelül 1980 óta a Bògòlanfini a mali kulturális identitás szimbólumává vált, és a mali kormány is támogatja.
A képeken a leggyakoribb szimbólumokat láthatjátok, angol felirattal találtam csak.
A minták a földművelésre, a természetre, a növényekre,állatokra, a bátorságra, a zenélő dobokra, a szövőszékre,orsókra, a jólétre, az egészségre utalnak.
Jövő héten érkező pamutvásznaink már gyári körülmények között készülnek, de a minták hozzák az igazi bogolán hangulatot, energiát.
Ha még nem vagy tagja csoportunknak,érdemes csatlakozni,mert oda rakom fel mindig elsőként a beérkezett mintákat és ott tudsz elsőkézből vásárolni is.
Hamarosan jövök a következő afrikai szimbólummal!
Kép: Pinterest
Tartalomhoz tartozó címkék: #Afrikai minták #Afrikai szimbólumok